👤

Piłka rzucona w czasie
0=0s w kierunku ściany z prędkością początkową równą Vo1= 2,3 m/s uderza w nią w czasie t1 na wysokości h1. Oblicz czas po którym piłka uderzyłaby w
ścianę wyrzucona z prędkością Vo2= 2,6 m/s


Odpowiedź :

W kierunku poziomym piłka porusza się ruchem jednostajnym (jeżeli zakładamy, że można pominąć siły oporu). W takim przypadku czas pokonania tej samej odległości s do ściany zależy tylko od składowej poziomej prędkości:

t = s/Vx

Prawdopodobnie w zadaniu piłkę rzucamy poziomo (a jeżeli ukośnie to pod tym samym kątem), więc:

t1 = s/Vo1         i         t2 = s/Vo2

t2/t1 = (s/Vo2)/(s/Vo1) = Vo1/Vo2         --->        t2 = t1·(Vo1/Vo2) = t1·(2.3/2.6)

t2 = 0.885·t1