👤

Ile należy pobrać 0,7 molowego KOH, aby otrzymać 288cm3 roztworu tej zasady o stężeniu równym 0,21M

Odpowiedź :

Witaj :)

Do obliczenia objętości 0,7molowego roztworu KOH skorzystamy z zależności:

                                            [tex]\Large \boxed{C_1\cdot V_1=C_2\cdot V_2}[/tex]

Gdzie:

[tex]C_1=0,7mol/dm^3\\V_1=x\\C_2=0,21mol/dm^3\\V_2=288cm^3[/tex]

Podstawmy dane pod powyższą zależność, i obliczmy objętość 0,7 molowego roztworu KOH:

[tex]\Large \boxed{V_1=\frac{C_2\cdot V_2}{V_1} =\frac{0,21mol/dm^3\cdot 288cm^3}{0,7mol/dm^3} =86,4cm^3}[/tex]

ODP.: Aby przygotować 288cm³ roztworu KOH o stężeniu 0,21mol/dm³ należy pobrać 86,4cm³ roztworu tej zasady o stężeniu 0,7mol/dm³.