Odpowiedź :
Odpowiedź:
[tex]\huge\boxed{V=170\dfrac{2}{3}cm^3}[/tex]
Szczegółowe wyjaśnienie:
Patrz rysunek w załączniku.
Wzór na objętość stożka:
[tex]V=\dfrac{1}{3}\pi r^2H[/tex]
[tex]r[/tex] - promień podstawy
[tex]H[/tex] - wysokość stożka
Mamy daną średnicę podstawy, która odpowiada dwóm długościom promienia podstawy. Stąd [tex]r=16cm:2=8cm[/tex].
Mamy trójkąt prostokątny równoramienny. Stąd [tex]H=r\to H=8cm[/tex]
Obliczamy objętość:
[tex]V=\dfrac{1}{3}\cdot8^2\cdot8=\dfrac{1}{3}\cdot64\cdot8=\dfrac{512}{3}=170\dfrac{2}{3}(cm^3)[/tex]
