Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
T = 10 dni m₁- masa pozostałej próbki=?
t=100 dni
m₀ = 1g
m = m₀ *(1/2)^t/T
m - masa próbki, która uległa rozkładowi
m₀ - masa początkowa
t - czas rozpadu
T - czas połowicznego rozpadu
m= 1*(1/2)^100/10
m = m₀*(1/2)¹⁰
m = 0,0009765g
m₁ = 1g - 0,0009765g = 0,9990235g