Oblicz stężenie molowe

Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
V₁ Al₂(SO₄)₃ = 600cm³ = 0,6dm³ C₂=?
C₁ = 0,1mol/dm³
V₂ = 800cm³=0,8dm³
n = C₁*V₁
n = 0,6*01
n= 0,06 mola Al₂(SO₄)₃
Al₂(SO₄)₃ + 3BaCl₂ = 3BaSO₄ + 2AlCl₃
1 mol 2 mole
1 mol siarczanu..............2 mole chlorku
0,06 mola.........................x
x = 0,12 mola AlCl₃
AlCl₃ + 3NaOH = Al(OH)₃ + 3NaCl
1 mol 3 mole
1 mol AlCl₃...............3 mole NaCl
0,12 mola....................x
x = 0,36 mola NaCl
C₂ = n/V₂
C₂ = 0,36/0,8
C₂ = 0,450mol/dm³