👤

Przez poprzeczny przekrój włókna żarówki przepłyneło ok [tex]2*10^2^1[/tex] elektronów. W tym czasie w żarówce wydziela się 3800 J energii. Oblicz napięcie zasilające żarówkę. Wynik zapisz z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
na szybko pls


Odpowiedź :

Odpowiedź:

n=2·10²¹ elektronów

e = 1,6·10⁻¹⁹ C - ładunek jednego elektronu

W = 3800 J

-----------------------------

U ?

Q = n·e = 2·10²¹ · 1,6·10⁻¹⁹ C = 3,2 · 10³C = 3200 C

W = Q·U

U = W/Q = 3800J/3200C = 19/16 V = 1.1875 V

dwie cyfry znaczące: 1.1 875 V, zaokrąglamy w górę.

U = 1,2 V