Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
Cp=20% V roztworu 20%=?
d= 1,1g/dm³
Cm = 0,1mol/dm³
V = 1dm³
- Obliczam ilość moli kwasu:
n = Cm*V
n = 0,1*1
n = 0,1 mola HCl
- Ile to gramów:
M HCl = 36,5g/mol
1 mol................36,5g
0,1 mola..............x
x = 3,65g HCl
- Obliczam masę roztworu 20%:
mr = ms*100%/Cp
mr = 3,65g*100%/20%
mr = 18,25g
- Jaka to objętość:
V = m/d
V = 18,25g/1,1g*cm⁻³
V = 16,59cm³