👤

69g sodu reaguje z chlorem i tworzy chlorek sodu:
2Na + Clâ‚‚ --> 2NaCl

a) oblicz ilosc moli chloru (Clâ‚‚) ktore bylyby potrzebne do przeprowadzenia calkowitej reakcji z sodem
b) oblicz mase chloru ktora bylaby potrzebna do przeprowadzenia calkowitej reakcji z sodem


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

2Na + Clâ‚‚ --> 2NaCl

46g    71g

  • Obliczam ilość gramów chloru:

46g Na................71g Clâ‚‚

69g Na.................x

       x = 106,5g Clâ‚‚

  • Ile to moli:

M Clâ‚‚ = 71g/mol

1 mol.................71g

x moli...............106,5g

      x = 1,5 mola Clâ‚‚