👤

Od chwili dostrzeżenia błyskawicy do usłyszenia grzmotu upłyną czas równy 9 sekund. Przyjmując, że prędkość fali dźwiękowej w wilgotnym powietrzu wynosi około 335 m/s, a prędkość rozchodzenia się światła jest nieskończenie duża( w rzeczywistości wynosi około 300 000 km/s), oblicz w jakiej w przybliżeniu odległości nastąpiło uderzenie pioruna.

Proszę o szybką pomoc


Odpowiedź :

Odpowiedź:

v=335m/s

t=9s

s=v*t

s=9s*335m/s

s=3015m

Odpowiedź:

Odległość pioruna od miejsca obserwacji wynosi ok. 3km.

Wyjaśnienie:

Dane:

[tex]v_{dzwieku} = 335 \frac{m}{s}[/tex] - prędkość rozchodzenia się dźwięku w wilgotnym powietrzu

[tex]t = 9 s[/tex] - czas od dostrzeżenia pioruna

[tex]s = t * v[/tex] - droga jaką przebył dźwięk (pomijając czas podróży światła)

[tex]s = 9 * 335[/tex]

[tex]s = 3015m \approx 3km[/tex]