👤

Proszę o pomoc. Mam takie zadanie
w pewnym sklepie za 3 kg. Śliwek trzeba zapłacić 12 zł ile śliwek można kupić za 30 zł


Odpowiedź :

Odpowiedź:

                Za 30 zł można kupić 7,5 kg śliwek.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Najprostszym sposobem (można to robić w pamięci) jest dzielenie i mnożenie obu wielkości jednocześnie, tak aby z 12 zł przejść do 30 zł:

3 kg     -     12 zł          /:3

1 kg      -     4 zł          /:2

0,5 kg   -    2 zł          /·15

7,5 kg   -   30 zł

Drugim sposobem jest ułożenie proporcji i mnożenie "na krzyż": Zapisujemy podane wartości tak, aby obok siebie były te, które sobie odpowiadają i żeby wartości z jednakowymi jednostkami znalazły się jedna pod drugą:

3 kg    -    12 zł

  x      -    30 zł      

a następnie mnożymy przez siebie te, które są po skosie:

x·12 zł = 3 kg·30 zł      /:12 zł

[tex]x=\dfrac{3\,kg\cdot30\,\text{z\l}}{12\,\text{z\l}}=\dfrac{1\,kg\cdot30}4=\dfrac{15\,kg}2 =7,5\ kg[/tex]

{Zazwyczaj pomija się zapis mnożenia i przechodzi od razu do x=... pamiętając, że w mianowniku musi być wartość, która była po skosie względem x}