👤

Ile wynosi okres drgań wahadła sekundowego na planecie o masie 2x większej niż ziemia i promieniu 4x większym niż ziemia

Odpowiedź :

Odpowiedź:

g-przyspieszenie na Ziemi

g1-przyspieszenie na planecie

M1=2M

R1=4R

T=1 s

------------------------------------------------

g/g1=M*(4R)^2/2M*R=16/2=8

T1/T=√g/g1=√8=2,83

okres drgań wahadła sekundowego na planecie o masie 2x większej niż ziemia i promieniu 4x większym niż ziemia

T1=2,83 s

Wyjaśnienie:

okres wahadła

T=2π√l/g

T⇒√1/g

przyspieszenie grawitacyjne

g=GM/R^2