👤

Pani Zofia postanowiła kupić zapas środków piorących na drugie półrocze. W domu Pani Zofii średnio raz dziennie jest uruchamiana pralka, czyli potrzebna jest 1 kapsułka do prania lub 6,5 dag proszku. Jedno opakowanie zawiera 38 kapsułek. Po promocji przy zakupie dwóch opakowań kapsułek do prania cena zestawu wynosi 80 zł. Opakowanie 6,5 kg proszku kosztuje 75 zł.
Oblicz koszt zakupu kapsulek do prania (jeśli używane byłyby tylko kapsulki) i proszku (jeśli używany bylby tylko proszek) na drugie półrocze dla rodziny Pani Zofii.


Pani Zofia Postanowiła Kupić Zapas Środków Piorących Na Drugie Półrocze W Domu Pani Zofii Średnio Raz Dziennie Jest Uruchamiana Pralka Czyli Potrzebna Jest 1 Ka class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

półrocze: 365 / 2 = 182,5 ≈ 183 dni

Używanie kapsułek

183 / 38 = 4,81 ≈ 5 opakowań

5 op. ---> 6 op. * 80 zł = 480 zł

Używanie proszku

6,5 dag = 0,65 kg

0,65 kg *183 = 118,95 kg

118,95 kg / 6,5 kg = 18,3 opakowań

18,3 op. ---> 19 op.

19 op. * 75 zł = 1 425 zł