👤

Lina o długości l i średnicy d wydłuża się o 6 mm pod wpływem siły rozciągającej F. Ile wyniesie wydłużenie, gdy linę z tego samego materiału,
lecz o długości 2l i średnicy 2d będziemy rozciągali siłą 2F?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

L1=L; r1=r; F1=F

L2=2L; r2=2r; F2=2F

----------------------------------

ΔL1/ΔL2=F1L1r2^2/F2L2r1^2=FL*(2r)^2/2F*2L*r^2

ΔL1/ΔL2=4/4

ΔL1=ΔL2

wydłużenie takie samo

Wyjaśnienie:

Prawo Hooke'a

Δl=F*L/S*E

S=πr^2 to

ΔL proporcjonalne do F i 1/r^2

Go Studier: Inne Pytanie