Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
m MgCl₂ = 1,11g C₂=?
V₁=300cm³ = 0,3dm³
C₁= 0,5mol/dm³
Vkońcowa= 2dm³
- Obliczam ile to moli 1,11g MgCl₂:
M MgCl₂ = 95g/mol
1 mol.............95g
x moli............1,11g
x = 0,012 mola MgCl₂
- Obliczam ilość moli MgCl₂ w roztworze:
n= C₁*V₁
n = 0,5*0,3
n = 0,15 mola MgCl₂
- Obliczam stężenie molowe po zmieszaniu:
n = 0,012 + 0,15 = 0,162 mola MgCl₂
Vk = 2dm³
C₂= n/V
C₂ = 0,162/2
C₂ = 0,081mol/dm³
Odp. Stężenie molowe otrzymanego roztworu wynosi 0,081mol/dm³