👤

DAJE NAJ,OBS, 5GWIAZEK I SUPERKE
W pewnym sklepie jogurt był o1,50 zł droższy od kefiru. Za cztery jogurty i pięć kefirów zapłacono łącznie 23,91 zł. W jakiej cenie sprzedawano w tym sklepie kefir, a w jakiej jogurt?


Odpowiedź :

Odpowiedz wysyłam jako zdjęcie
Zobacz obrazek Kikiankeity2

Odpowiedź:

Kefir = 1,99 zł  ,  Jogurt = 3,49 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena jogurtu

y - cena kefiru

x = y + 1,5

4x +5y = 23,91

Podstawiam za x cenę jogurtu, czyli wyrażenie  y+1,5  i otrzymuję:

4* (y + 1,5 ) + 5y = 23,91

4y + 6 + 5y = 23,91

9y =  23,91 - 6  

y = 1,99

x = 1,99 + 1,5 = 3,49