Odpowiedź :
1 mol nh3 = 17 g
n [tex]nh3 = \frac{12}{17} mola[/tex]
[tex]\frac{12}{17} mol* 22,4 mol/dm3 = 15\frac{69}{85} dm3[/tex]
1 mol nh3 = 17 g
n [tex]nh3 = \frac{12}{17} mola[/tex]
[tex]\frac{12}{17} mol* 22,4 mol/dm3 = 15\frac{69}{85} dm3[/tex]