👤

W palenisku turbiny parowej o mocy 100 MW w ciągu doby spala się 960 t węgla ka- miennego. Obliczcie sprawność tej turbiny. .​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

P=100 MW=100*10^6 W

t=24*3600 s

m=960 t=960*10^3 kg

c=20 MJ/kg=20*10^6 J/kg

η=?

---------------------------------

sprawność turbiny (kotła i turbiny)

η=Et/Ew=100*10^6*24*3600/(960*10^3*20*10^6)

η=10*24*36/(960*20)=0,46

η=45%

Wyjaśnienie:

Należy porównać energię Et

Et=P*t[J]  jaką produkuje turbina i energię węgla Ew

Ew=m*c[J]

1 J=1 Wat/s

Miał węglowy JANINA węgiel kamienny

20 MJ/kg