Odpowiedź:
Piłka wzniesie się na wysokość 90m.
Wyjaśnienie:
Rzucamy piłkę pionowo w górę, leci sobie ona do momentu aż jej energia kinetyczna zrówna się z energią potencjalną grwitacji (która ciągnie piłkę w dół)
Dane:
V=30m/s [tex]g=10\frac{m}{s^2}[/tex]
Szukane:
h=?
[tex]Ek=\frac{mv^2}{2}[/tex]
[tex]Ep=mgh[/tex]
[tex]Ep=Ek[/tex]
[tex]mgh=\frac{mv^2}{2}[/tex] masy się redukują
[tex]2gh=v^2[/tex]
[tex]h=\frac{v^2}{2g}[/tex]
[tex]h=\frac{900\frac{m^2}{s^s} }{10\frac{m}{s^2} } =90m[/tex]