👤

Do wody o nieznanej masie i temperaturze 34 st. C wrzucono kamień o masie 5 kg i temperaturze 300 st. C. Po wyrównaniu temperatur temperatura wody osiągnęła 38 st. C. Wiedząc, że ciepło właściwe wody to 4200 J/kg*K a kamienia 1000 J/kg*K policz, ile było wody w naczyniu.

Proszę, niech ktoś zrobi jak najszybciej :)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

ΔTk=300-38=262; mk=5 kg; ck=1000 J/kgK

ΔTw=38-34=4; mw=?; cw=4200 J/kg/K

------------------------------------

mw=mk*ck*ΔTk/cw*ΔTw=5*1000*262/(4200*4)

masa wody

mw=78 kg

Wyjaśnienie:

Woda ogrzała się kosztem ciepła oddanego przez kamień

Qw=Qk

Q=m*c*ΔT