👤

4. Na powierzchni wody rozchodzi się fala. Odległość między sąsiednimi grzbietami fali wynosi 1,4 m. Maly przedmiot pływający na powierzchni wody potrzebuje 1,6 s na dotarcie z maksymalnego górnego położenia do maksymalnego dolnego położenia.
Oblicz wartość prędkości fali.​


4 Na Powierzchni Wody Rozchodzi Się Fala Odległość Między Sąsiednimi Grzbietami Fali Wynosi 14 M Maly Przedmiot Pływający Na Powierzchni Wody Potrzebuje 16 S Na class=

Odpowiedź :

[tex]dane:\\\lambda = 1,4 \ m\\t = 1,6 \ s\\szukane:\\v = ?[/tex]

Rozwiązanie:

Odległość między sąsiednimi grzbietami fali, to długość fali λ.

Okres drgań, to czas potrzebny do wykonania pełnego drgania:

[tex]T = 2t = 2\cdot1,6 \ s = 3,2 \ s\\\\v = \frac{\lambda}{T}\\\\v = \frac{1,4 \ m}{3,2 \ s}\\\\\boxed{v = 0,4375\frac{m}{s}\approx0,44\frac{m}{s}}[/tex]

Odp. Prędkość tej fali ma wartość 0,44 m/s.