Odpowiedź :
d=m/V | * V
m=d * V
m= 0.06m³ * 13530 kg/m³ = 811,8 kg (metry się skracają)
Odp. Masa rtęci wypełniającej ten barometr wynosi 811,8 kg.
[tex]dane:\\V = 0,06 \ m^{3}\\d = 13 \ 530\frac{kg}{m^{3}}\\szukane:\\m = ?[/tex]
Korzystamy ze wzoru na gęstość substancji:
[tex]d = \frac{m}{V} \ \ /\cdot V\\\\m = d\cdot V\\\\m = 13530\frac{kg}{m^{3}}\cdot0,06 \ m^{3}\\\\\boxed{m = 811,8 \ kg}[/tex]