👤

Za dwa podręczniki do matematyki zapłacono 72zł.Ile kosztuje każdy podręcznik jeżeli jeden jest o 25% drodzy od drugiego

Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - cena pierwszego zeszytu

25% = 0,25

x+0,25 = 1,25x - cena drugiego zeszytu

72zł - cena obu zeszytów

x + 1,25x = 72

2,25x = 72

225x = 7200 /:225

x = 32

Wyjaśnienie: Dodajemy ceny obu zeszytów i to się równa 72, ponieważ tak mamy w poleceniu. Następnie wykonujemy równanie i wychodzi nam x = 32zł. Jest to cena pierwszego zeszytu, teraz trzeba obliczyć też drugi.

Wiemy, że drugi jest 25% droższy od pierwszego. Obliczmy więc ile to jest 25% z 32zł:

32zł - 100%

1,6 - 5%

8 - 25%

25% z 32zł jest to 8zł. Aby otrzymać cenę drugiego zeszytu dodajemy więc obie wartości.

32zł + 8zł = 40zł

Sprawdzenie:

32zł + 40zł = 72zł

JEST TO PRAWDA, ZADANIE WYKONANE POPRAWNIE

Odp: Pierwszy zeszyt kosztuje 32zł, a drugi 40zł.

Proszę o naj :]