👤

W wyniku ogrzewania mieszaniny stałego MgCl2 * 6H2O oraz stałego K2SO4 o nieznanej masie m otrzymano 12,66g mieszaniny soli bezwodnych. Sole te rozpuszczono w wodzie, a następnie dodano nadmiar roztworu chlorku baru. Strącony osad po wysuszeniu ważył 9,32g. Oblicz masę wyjściowej mieszaniny.
Odpowiedzią powinno być 19,14 g


Odpowiedź :

Odpowiedź:

MgCl2+BaCl2 -> Reakcja nie zachodzi.

K2SO4+BaCl2->2KCl+BaSO4

M1(BaSO4)=233g/mol

M2(K2SO4)=174g/mol

mp=?

mm=12,66g

m1(BaSO4)=9,32g

n1=9,32/233=0,04mol

n2(K2SO4)=n1=0,04mol

m2=174*0,04=6,96g(K2SO4)

m3(MgCl2)=mm-m2=12,66-6,96=5,7g

M4(MgCl2*6H2O)=95+108=203g/mol

M3(MgCl2)=95g/mol

Zatem:

203g/mol(MgCl2*6H2O) ------- 95g/mol(MgCl2)

  x  ------------------------------5,7g

x=12,18g

mp=x+m2=12,18+6,96=19,14g