👤

Ciężarek o masie 300g zaczepiony do poziomo leżącej sprężyny wykonuje drgania, ślizgając się bez tarcia po poziomej powierzchni. Amplituda wynosi 5cm, a maksymalne przyspieszenie 2m/s kwadrat. Oblicz współczynnik sprężystości sprężyny

Odpowiedź :

Odpowiedź:

m=300 g=0,3  kg

A=5 cm=0,05 m

amax=2 m/s^2

----------------------------

współczynnik sprężystości sprężyny

k=0,3*2/0,05=12 N/m

Wyjaśnienie:

amax=Aω^2

wsp. sprężystości

k=mω^2=m*amax/A