3. Róża kosztuje r zł, a goździk g zł. Zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego. a) Ile złotych trzeba zapłacić za bukiet składający się z 5 róż i 4 goździków? b) O ile złotych droższa jest róża od goździka? c) Cena róży wzrosła o

Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
a)
[tex]5r+4g[/tex]
b)
[tex]r-g[/tex]
c)
nowa cena róży: [tex]r+\frac{1}{10}r=1\frac{1}{10}r=1,1r[/tex]
nowa cena goździka: [tex]g+\frac{1}{20}g=1\frac{1}{20}g=1\frac{5}{100}g=1,05g[/tex]
[tex]1,1r-1,05g[/tex]