👤

przez grzałkę elektryczną pod napięciem 230 V przepływa prąd o natężeniu 1,5 A
Oblicz:
a) moc grzałki
b)moc grzałki jeśli napięcie w sieci spadnie do 200 V
c)Jaką energię zużywa grzałka w czasie 20 minut

Plissss na już !!!!​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

U = 230 V

I =  1,5A

-----------------

a)

P ?

P=U*I = 230V*1,5A = 345 W

P =345 W

b)

U₂=200 V

----------------

P₂  = ?

R = U/I = 230V/1,5 A =   153,3 Ω

I₂ = U₂/R = 200V/153,3Ω = 1,3 A

P₂ = U₂*I₂ = 200V*1,3A = 260 W

P₂ = 260 W

c)

t = 20 min = 1/3 h = 1200s

P = 345W = 0,345 kW

---------------------------------

W ?

W = P*t = 0,345W* 1/3h = 0,115 kWh

W = 0,115 kWh

W = P*t = 345W* 1200s = 414 000 J = 414 kJ

W = 414 kJ