👤

Jaką objętość dwutlenku węgla zmierzoną pod ciśnieniem 1013,25 hPa przy temperaturze 227°C można otrzymać po spaleniu 1000 cm3 metanolu CH3OH. Gęstość metanolu 793 kg/m3. Reakcja:
2CH3OH+3O2=2CO2+4H20


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:                                                Szukane:

p=1013,25hPa                                      V CO₂=?

t=227°C = 500K

d= 793kg/m³ = 0,793g/cm³

  • Równanie Clapeyrona:

pV = nRT

p - ciśnienie    [hPa]

V - objętość    [dm³]

T - temperatura  [K]

n - ilość moli

R - stała gazowa  [hPa∙dm³∙mol⁻¹∙K⁻¹]

  • Obliczam ilość moli CO₂:

M CH₃OH = 32g/mol

2CH₃OH + 3O₂=2CO₂+4H₂O

nCO₂= nCH₃OH

n = (1000 cm³*0,793 g/cm³)/32g/mol =24,78125 ≅ 24,78 mola CO₂

  • Obliczam objętość CO₂:  

V=n*R*T/p

Uniwersalna stała gazowa ma wartość równą 83,14 [hPa∙dm³∙mol⁻¹∙K⁻¹]

V =24,78*83,14*500/1013,25=1016,63 dm³=1.01663 m³