👤

Ile gramów NaOH należy dodatkowo rozpuścić w 300 cm^3 roztworu NaOH o stężeniu 0,15 mol/dm^3, aby otrzymać roztwór o stężeniu 0,2 mol/dm^3, przy założeniu, że objętość roztworu nie uległa zmianie.

Odpowiedź :

0,15mol-----1dm3

x-------0,3dm3

x=0,045mol

0,2mol----1dm3

0,045mol+x----0,3dm3+x

0,06+0,2x=0,045+x

0,015=0,8x/0,8

0,019=x

0,019mol*40g/mol=0,76g

n= 0,045mol+0,019mol=0,064mol

V=0,3+0,019=0,319dm3

Cn=0,064mol/0,319dm3=0,2mol/dm3

Odp. Należy rozpuścić 0,76g NaOH