prosze na szybko pls

Odpowiedź:
Dane: mH2SO4= 49g
Szukane: mSO3=?
Rozwiązanie
równanie reakcji
SO3+ H2O---> H2SO4
MSO3= 32g/mol+ 3× 16g/mol= 32g/mol+ 48g/mol= 80g/mol
MH2SO4= 2g/mol+ 32g/mol+ 4× 16g/mol= 2g/mol+ 32g/mol+ 64g/mol= 98g/mol
80g SO3 ----------- 98g H2SO4
xg SO3 -------------- 49g H2SO4
xg SO3 = 80g× 49g/ 98g
xg SO3 = 40g
Odpowiedź. Aby wyprodukować 49g H2SO4 należy użyć 40g SO3
Wyjaśnienie: