👤

Jeden z boków prostokąta jest o 15 cm krótszy od drugiego. Stosunek długości boków jest równy 6: 11, Oblicz pole I obwód tego prostokąta.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a,b= DŁ. BOKÓW          a<b                      

a/b= 6/11

6b=11a                       b= 11/6   a

b= a+15cm

a+15=  11/6   a        /*6

6a+90=11a

90=11a-6a

5a=90

a=18cm                  b= 18+15=33 cm

P= a*b=18*33=594cm²

obwód= 2*(a+b)=2*(18+33)= 102cm

Szczegółowe wyjaśnienie: