👤

Jak powinna być długość wahadła, którego okres wynosi dokładnie 1 sekundę.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Jeśli chodzi o wahadło matematyczne, to wystarczy wykorzystać wzór definicyjny.

Wyjaśnienie:

T-okres ruchu wahadła [sekundy]

l-długość wahadła [metry]

g-przyśpieszenie ziemskie [m/s^2], zakładamy często że g=10 m/s^2

T= [tex]2\pi \sqrt[2]{\frac{l}{g} }[/tex]

Czyli z przekształcenia wzoru tak, żeby dostać l:

(T/2pi)^2=l/g

l=g*(T/2*pi)^2

Przyjmując, że 2pi=6,28 wychodzi, że

l=0,2536 [jednostka jest oczywista, bo wszystkie dane były w układzie SI]