👤

Mam trochę problem z zadankiem, bo nie rozumiem czemu raz wychodzi, a raz nie.
Treść: Do roztworu zawierającego 1 mol AgNo3 dodano roztwór zawierający 0,45 mola MgCl2. Oblicz masę wytraconego osadu. Co pozostało w roztworze?
Poprawna odpowiedź: 129g
I teraz tak zaczynam od reakcji:
2AgNO3 + MgCl2 -> 2AgCl(osad) + Mg(NO3)2
Układam proporcje na nadmiar/niedomiar - wychodzi, że MgCl2 jest w niedomiarze, więc do niego liczę. I teraz tak, jeśli ułożę proporcję na mole to wyjdzie dobrze...
1 mol MgCl2 - 2 moli AgCl
0,45 mola - x
x=0,9
m=0,9*143,5=129g
A gdy ułożę proporcję na masy molowe to już nie wyjdzie...
95 g/mol MgCl2 - 28*143,5 g/mol AgCl
0,45 mola - x
x = 1,36 mola
m = 1,36*143,5 = 195,16
I teraz pytanie - czemu? Kiedy mogę używać moli a kiedy mas molowych?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Możesz używać w proporcjach moli lub mas molowych, w zależności jak jest ci wygodniej, ALE nie powinnaś używać dwóch po jednej stronie, gdyż to zaburza wynik.

Wyjaśnienie: W załączniku napisałam proporcje z użyciem mas i moli, wynik wyszedł taki sam. Wniosek: po jednej stronie proporcji używamy określonej, takiej samej jednostki - tak jest poprawnie

Mam nadzieję, że pomogłam i rozwiałam wątpliwości ;)

Zobacz obrazek Miminka1

Go Studier: Inne Pytanie