👤

Do 115 cm3 roztworu Ba(OH)2 o gęstości 1.58 g/dm3 i Cp=10% wprowadzono 43.6 cm3 CO2 odmierzonego w temperaturze 299K i pod ciśnieniem 1020hPa. Oblicz masę powstałej soli, jeżeli wydajnosc reakcji wynosi 88%. Wynik zaokrąglij do liczby całkowitej.

Odpowiedź :

Ba(OH)₂:

V = 115cm³=0,115dm³

d=1,58g/dm³

mr = d * V = 1,58g/dm³*0,115dm³=0,1817g

Cp = 10%

ms = 0,1817g * 0,1 = 0,01817g

M = 171g/mol

n = 0,01817g / 171g/mol = 0,0001mol

CO₂:

p = 1020hPa

V=43,6cm³=0,0436dm³

T=299K

[tex]n=\frac{pV}{RT}=\frac{1020hPa*0,0436dm^{3}}{83,1\frac{hPa*dm^{3}}{mol*K}*299K}=0,0018mol[/tex]

Ba(OH)₂     +      CO₂      ----> BaCO₃    + H₂O

1mol           :      1mol        :      1mol

0,0001mol :   0,0018mol :     0,0001mol

niedomiar      nadmiar

n=0,0001mol

M = 197g/mol

m = 0,0001mol * 197g/mol = 0,0197g

0,0197g --------- 100%

x             --------- 88%

x = 0,017g ≈ 0

Zaokrąglając wynik do liczby całkowitej wychodzi 0.