Odpowiedź :
Odpowiedź:
eten- C2H4
mC= 12u, mH= 1u
mC2H4= 2× 12u + 4× 1u= 24u+ 4u= 28u
obliczamy skład % węgla
28u --------- 100%
24u ------------ x%C
x%C= 24u× 100%/ 28u
x%C= 85,71%
obliczamy skład % wodoru.
Możemy ułożyć proporcje a w miejsce masy węgla napiszemy masę tlenu czyli 4u, ale szybciej będzie:
x%O= 100%- 85,71%= 14,29%
Wyjaśnienie: