👤

Wartość energetyczna benzyny wynosi 32 MJ/l. Pewien samochód zużywa przeciętnie 7 litrów na 100 km. Jakiej energii dostarcza mu paliwo podczas jazdy na odcinku 1 km?

Odpowiedź :

32MJ/L=32*10^6 J/L

M (MEGA)= 10^6

Pierwsza proporcja określa ile paliwa samochód zużyje podczas jazdy na odcinku 1km

7l - 100 km

X l - 1 km

(7*1)/100 =x

X=0.07 L

Druga proporcja określa ile energii dostarczy paliwo do samochodu na tym odcinku

32*10^6 J - 1 L

X J - 0.07 L

X= ((32*10^6)*0.07))/1

X=2240000J = 2,24 MJ