👤

Ciepło właściwe bazaltu jest równe 900J/kg°C. Ile energii potrzeba, aby ogrzać 2kg bazaltu o 10°C?

Odpowiedź :

[tex]dane:\\m = 2 \ kg\\\Delta T = 10^{o}C\\c = 900\frac{J}{kg\cdot^{o}C}\\szukane:\\Q = ?\\\\\\Q = m\cdot c\cdot \Delta T\\\\Q = 2 \ kg\cdot900\frac{J}{kg\cdot^{o}C}\cdot10^{o}C\\\\\underline{Q = 18 \ 000 \ J = 18 \ kJ}\\\\(1 \ kJ = 1000 \ J)[/tex]