👤

oblicz potrzebną średnicę stalowego pręta, rozciąganego siłami osiowymi F=80 kN, jeżeli wytrzymałość stali na rozciąganie Rm=400 MPa, a współczynnik bezpieczeństwa n = 2,5

Odpowiedź :

Odpowiedź:

F=80 kN=80*10^3 N

Rm=400 MPa=400*10^6 Pa

n=2,5

---------------------------

średnica

d=√(4*80*10^3*2,5/(3,14*400*10^6))=0,0252  m

d=25,2 mm

Wyjaśnienie:

naprężenia

σ=F/S≤kr=Rm/n

kr-naprężenia dopuszczalne

przekrój

S=F*n/Rm=π*d^2/4

średnica

d=√(4*F*n/π*Rm)