Proszę o pomoc w 14 i 15 zadaniu

Odpowiedź:
14.
P=900 W
m=200 g=0,2 kg
ΔT=100-10=90 C
cw=4200 J/kgK
k=80 gr/kWh
-----------------------------------
t=0,2*4200*90/900=84 s
ile energii zużyto
t=84/3600 [h]
P=0,9 kW
E=0,9*84/3600=0,021 kWh
koszt energii
K=E*k=0,021*80=1,68 gr
15.
P=2 kW
m=1,5 kg
t=0,5 min=30 s
cw=4,2 kJ/kgK bo moc w kilowatach
końcowa temperatura
ΔT=P*t/m*cw= 2*30/(1,5*4,2)=9,5
tk=ΔT+10=19,5 C
Wyjaśnienie:
Energia elektryczna=ciepło wody
E=P*t=m*cw*ΔT
dla zad.14
czas t=m*cp*ΔT/P [s]
dla zad.15
ΔT=P*t/m*cw
1 kWh=1000 Wh=1000*J*3600s/s=3,6*10^6 J