👤

rozpuszczalność związku A w wodzie w temperaturze 20°C wynosi 28g. Sporządzono 150 g mieszaniny wody i związku A o stężeniu 6% masowych. Oblicz, ile gramòw związku A należy dodać, aby uzyskać roztwór nasycony.


Odpowiedź :

ms=150g*6%/100%

ms=9 g

150 g-9 g=m H2O

m H2O=141 g

28 g---100 g H2O

xg---150 g H2O

x=42 g

42 g-9 g=33 g

Odp: Należy dodać 33 g związku A