Samochód jadący z prędkością v = 20 m rozpocząl hamowanie ruchem jednostajnie opóźnionym. W ciągu v " każdej sekundy jego prędkość zmniejszala się o 2 . Wartość prędkości samochodu podczas hamowania przedstawiono na wykresle,

v początkowa = 20 [tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δv= 2[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 1s
a= Δv:Δt= 2[tex]\frac{m}{s}[/tex] : 1s= 2[tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex]
Zatem sprawdźmy czas dla danych prędkości wiemy, że przyspieszenie (a)= 2[tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex]:
a=Δv:Δt
Wyznaczamy t ze wzoru:
t=Δv:a
v=20[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 20:2=10s - tyle trwało całe hamowanie
Wtedy zaczynał 0s
v=18[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 18:2=9s
10s-9s=1s
v=16[tex]\frac{m}{s }[/tex]
Δt= 16:2=8s
10-8=2s
v=12[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 12:2=6s
10-6=4s
v=8[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 8:2=4s
10-4=6s
v=4[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 4:2=2s
10-2=8s
v=2[tex]\frac{m}{s}[/tex]
Δt= 2:2=1s
10-1=9s
Odpowiedź B