👤

Do wody wrzucono żelazny klocek o objętości [tex]2^{3}[/tex]dm.

1.Jaki jest ciężar klocka?

2.Oblicz siłę wyporu działającą na klocek.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

V = 2dm³ = 2000 cm³

q(gęstość żelaza) - 7,874g/cm³

m = ?

m = qV = 15 748 g = 15,75 kg

a = 10m/s²

F = ma = 157,5 N

2

Fw = qgV

q(gęstość wody) = 1 000 kg/m³

g = 10m/s²

V klocka = 2dm³ = 0,002 m³

Fw = qgV = 20N

Wyjaśnienie:

Odpowiedź:

1.  Fg = 158 N

2. Fw = 20 N

Wyjaśnienie:

m - masa   ,  m=?

g - przyspieszenie ziemskie   ,  g = 10[tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex]

d - gęstość wody     ,   d = 1000 [tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex]

[tex]d_{z} -[/tex] gęstość żelaza     ,  [tex]d_{z}[/tex] =  7900[tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex]

V - objętość     ,  V = 2 [tex]dm^{3}[/tex] = 0,002[tex]m^{3}[/tex]

Fg - ciężar klocka       , Fg = ?

Fw - siła wyporu     ,  Fw = ?

Obliczam masę i ciężar :

[tex]d_{z} = \frac{m}{V}[/tex]    /*V

d[tex]_{z}[/tex] * V = m                  m = 7900 [tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex] * 0,002[tex]m^{3}[/tex] = 15,8 kg

Fg = m * g = 15,8  kg * 10[tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex] = 158 N

Obliczam siłę wyporu:

Fw = d * g * V = 1000 [tex]\frac{kg}{m^{3} }[/tex] * 10[tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex]* 0,002[tex]m^{3}[/tex] = 20 N