👤

12. Jaką ilość ciepła należy dostarczyć, aby wodę o masie 2 kg i temperaturze 20°C doprowadzić do wrzenia? Ciepło właściwe wody wynosi 4200 kg. °C

Prosze o dokladne obliczenia



Odpowiedź :

Odpowiedź:

zaczynasz ze wzoru na ciepło właściwe:

c= Q/mΔT

który przekształcasz, aby uzyskać ciepło pobrane Q:

Q = c*m*ΔT

T1= 20 °C -  temp. początkowa

T2 = 100 °C -  temp. wrzenia wody

ΔT = T2-T1 = 100°C - 20°C = 80 °C

c = 4200 J/kg°C  - ciepło właściwe wody

m = 2 kg

Q = 4200 [J/kg°C] * 2 [kg] * 80 [°C]  = 672 000 J - zauważ, że kg  i C się skrócą

Q = 672 000 J = 672 kJ

Wyjaśnienie:

Go Studier: Inne Pytanie