👤

chemia wyznacz stosunek!!

Chemia Wyznacz Stosunek class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) 4NH3+ 5O2---> 4NO+ 6H2O

- stosunek masowy

obliczamy masę substratów i produktów

MNH3= 4 × ( 14g/mol+ 3× 1g/mol)= 4× 17g/mol= 68g/mol

MO= 5× ( 2× 16g/mol)= 5× 32g/mol= 160g/mol

MNO= 4 × ( 14g/mol+ 16g/mol)= 4× 30g/mol= 120g/mol

MH2O= 6 × (2 × 1g/mol+ 16g/mol)= 6 × 18g/mol= 108g/mol

piszemy stosunek masowy

mNH3 : mO2 : mNO : mH2O

68 : 160 : 120 : 108 / : 4 ( wspólny dzielnik)

27 : 40 : 30 : 17 ( odpowiedź)

- stosunek objętościowy ( jest równy współczynnikom stechiometrycznym substratów i produktów)

VNH3 : VO2 : VNO : VH2O

4 : 5 : 4 : 6 (odpowiedź)

- stosunek molowy

nNH3 : nO2 : nNO : nH2O

4 : 5 : 4 : 6 (odpowiedź)

b)

2Cu2O+ C---> 4Cu + CO2

- stosunek masowy

MCu2O= 2× ( 2× 64g/mol+ 16g/mol)= 2× 144g/mpl= 288g/mol

MC= 12g/mol

MCu= 4× 64g/mol= 256g/mol

MCO2= 12g/mol+ 2× 16g/mol= 44g/mol

mCu2O : mC : mCu : mCO2

288 : 12 : 256 : 44/ : 4

72 : 3 : 64 : 11 (odpowiedź)

- stosunek objętościowy

VCu2O : VC : VCu : VCO2

2 : 1 : 4 : 1 (odpowiedź)

- stosunek molowy

nCu2O : nC : nCu : nCO2

2 : 1 : 4 : 1 (odpowiedź)

Wyjaśnienie: