👤

jakie napięcie panuje w obwodzie którego opór elektryczny jest równy 20 kilomów w obwodzie jeśli płynie w nim prąd o natęzeniu 0,2 mA?


Proszę o pomoc ;-)


Odpowiedź :

R=20 kΩ = 20 000 Ω = 20*10³ Ω

I=0,2 mA = 0,0002 A = 0,2*10⁻³ A

przedrostki oznaczają

1 k = 1000

1 m = 0,001

Z prawa Ohma

[tex]I=\frac{U}{R} \ \ \ \rightarrow \ \ \ U=I*R=0,0002*20000=\\ \\=0,2*10^{-3}*20*10^3=2*10^{-4}*2*10^4=2*2=4 \ V[/tex]