👤

Wartość prądu cewki zapłonowej samochodu podczas rozruchu w temperaturze T1=10 C wynosi 3,5A. Jaka będzie wartość prądu w cewce w temperaturze pracy ustalonej T2=60 C, jeżeli współczynnik temperaturowy rezystancji miedzie =0.004 1/C. Przyjmij że napięcie akumulatora U=const. (C to są stopnie celsjusza)

Odpowiedź :

Odpowiedź:

I₁₀=3,5A

T₁=10°C

T₂=60°C

α=0.004 °C⁻¹

U=const

R₁₀=U/I₁₀

R₁₀=U/3,5A

ΔT=T₂-T₁

ΔT=60°C-10°C=50°C

R₆₀=U/I₆₀

I₆₀=U/R₆₀

U/I₆₀=U/I₁₀(1+α*ΔT)

1/I₆₀=1/I₁₀(1+α*ΔT)

1/I₆₀=1/3,5A(1+50°C*0,004 °C⁻¹)

I₆₀=2,9Ω

Go Studier: Inne Pytanie