Odpowiedź :
Odpowiedź:
x to początkowa cena hulajnogi. 45% z x czyli 0,45x=810zł.
I teraz
0,45x=810 /:0,45
x=1800zł
Hulajnoga początkowo kosztowała 1800zł.
Ale cenę obniżyli o 10%.
Czyli 100%-10%=90%
Hulajnoga kosztuje teraz 90% swojej początkowej ceny.
90%·1800=0,9·1800=1620
Teraz kosztuje 1620zł
Kamil ma 810zł
więc 1620-810=810zł
Kamilowi brakuje jeszcze 810zł
Szczegółowe wyjaśnienie:
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
45%x=810
0,45x=810/:0,45
x=1800 zł -przed obnizką
10%×1800=0,1×1800=180 zł
1800 -180=1620 zł -po obniżce
1620-810=810 zł -tyle mu brakuje