👤

Wiosną dzieci na boisku coraz częściej grywają w piłkę nożną. Z jakiej wysokości musiałaby spaść piłka, aby przy uderzeniu o powierzchnie boiska jej temperatura wzrosła o 1 stopień C? Załóż, że nie doszło do przyrostu energii wewnętrznej Ziemi, a tylko piłki. Załóż, że piłka ważyła 0,2 kg, a ciepło właściwie materiału z jakiego została wykonana wynosiło : 80 J/(kg*stopień C). Wynik podaj w metrach, w odpowiedzi wpisz jednostkę bez spacji.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Witam

Tutaj jest odpowiedź na twoje zadanie :)

Q = cmΔt

Q = 80J/(kg * stopień C) * 0,2kg * 1 stopień C = 16J - tyle energii należy dostarczyć, aby temperatura piłki wzrosłą o 1 stopień Celsjusza

Wiedząc, że energia potencjalna tej piłki musi wyprodukować energię wynoszącą 16J możemy przejść do reszty zadania:

Ep = mgh

Chcemy otrzymać wysokość, więc:

Ep = mgh/mg

h = Ep/mg

h = 16J/(10m/s² * 0,2kg)

h = 16J/2N

h = 8m

Odp: Piłka musi spaść z wysokości 8 metrów

Uwagi:

Można by to było oczywiście zrobić na skróty wiedząc, że energia potencjalna zamieni się w energię cieplną i to by wyglądało tak:

Ep = Q

mgh = cmΔt

h*10m/s²*0,2kg = 80J/(kg * st. C) * 0,2kg * 1 st. C      / :10m/s²*0,2kg

h = 80J(kg * st. C) *0,2kg * 1 st. C / 10m/s² * 0,2kg

h = 16J / 2N

h = 8m

Którą wersję wybierzesz - to już zależy od ciebie :) (osobiście wolę pierwszą bo mniej się można pogubić). Ja pragnę zadbać tylko o chociażby minimalną zrozumiałość przedmiotu oraz o różne idee zrobienia zadania (żeby wykonujący zadanie znał różne sposoby).