👤

Zadanie 6
Napięcie elektryczne wynosi 150v. Oblicz
ładunek, który wykonat pracę 300J


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szukany ładunek ma wartość q = 2 C.

Wyjaśnienie:

Pracę prądu elektrycznego możemy obliczyć ze wzoru:

W = U · I · t

ale  q = I · t, więc

W = U · q

gdzie:

W - praca prądu elektrycznego, U - napięcie elektryczne,

I - natężenie prądu,

t - czas przepływu,

q - ładunek elektryzny

[tex]dane:\\U = 150 \ V\\W = 300 \ J\\szukane:\\q = ?\\\\Rozwiazanie\\\\W = U\cdot q \ \ /:U\\\\q = \frac{W}{U}\\\\q = \frac{300 \ J}{150 \ V}\\\\\underline{q =2 \ C}[/tex]