👤

3. Kloc drewna dębowego o objętości 0.5 m, przeznaczonego do wykonania mebli , impregnowano powierzchniowo przez zanurzenie w cieczy o gęstości rho=940 kg/m^ 3 . mniejszej od gęstości drewna (rys. 5.11). Podczas procesu impregno wania dźwignia użyta do tego celu znajdowała się w równowadze. M Rys. 5.11 Po kilku godzinach kloc wynurzono i suszono. Aby dźwignia nadal była w równo wadze, zmieniono odpowiednio położenie punktu zawieszenia dźwigni z 0 na O (rys. 5.12). 0 M Rys. 5.12 Masa obciążnika M₁ = 30 kg, masa dźwigni m = 57,5 kg, jej długość l = 2m . Oblicz odległość, zaznaczoną na rysunku 5.12, przy założeniu, że masa drewnianego kloca nie zmieniła się w wyniku moczenia.​

3 Kloc Drewna Dębowego O Objętości 05 M Przeznaczonego Do Wykonania Mebli Impregnowano Powierzchniowo Przez Zanurzenie W Cieczy O Gęstości Rho940 Kgm 3 Mniejsze class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

V=0,5m³

rho=940kg/m³

M1=30kg

m=57,5kg

l=2m

Dzwignia znajduje się w równowadze:

r1=r2 więc F1=F2

F1=M1*g=30kg*10N/kg=300N

F2=Fx-Fw

Fx=F2+Fw

Fw=rho*g*V

Fw=940kg/m³ * 10N/kg * 0,5m³

Fw=4700N

Fx=300N+4700N=5000N

Warunek równowagi dzwigni:

F1*r1`=F2*r2`

r2=l-r1

300r1=5000(2-r1)

300r1=10000-5000r1

5300r1=10000 /:5300

r1=1,8m

x=1,8m-1m

x=0,8m

Wyjaśnienie: