👤

1. Chcemy ogrzać 4 próbki substancji którymi są odpowiednio: 100 g wody, 100 g miedzi, 100 g zł i 100 g żelaza. W każdym przypadku przyrost temperatury ma wynosić 10 stopni Celsjusza. Najwięcej energii potrzebuje, aby ogrzać:
a) wodę,
b) miedź,
c) złoto,
d) żelazo.

2. Do każdej z próbek wody, miedzi, złota i żelaza o takich samych masach dostarczyliśmy 1000 J energii. Najbardziej ogrzała się próbka:
a) wody,
b) miedzi,
c) złota,
d) żelaza.​

Z góry dziękuję ❤


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

1. Aby rozwiązać te zadania musimy posiadać ciepło właściwe każdej substancji.

Cw wody= 4200

Cw miedzi= 385

Cw złota= 129

Cw żelaza= 460

Ciepło właściwe to ilość energii, jaką musimy dostarczyć 1 kg ciała aby ogrzać je o 1 stopień Celsjusza. Jeśli więc masy ciał są równe i temperatura o jaką musimy je ogrzać, najwięcej energii musimy dostarczyć ciału które ma najwyższe ciepło właściwe. Największe ciepło właściwe ma woda, więc w zadaniu 1 odpowiedzią jest woda.

2. W tym przypadku musimy zobaczyć o ile stopni zwiększy się temperatura mając skończoną liczbę energii. Jeśli więc masy są takie same i energia która ma być dostarczona jest dla wszystkich ciał taka sama, to najwyższy przyrost temperatury osiągnie ciało o najmniejszym cieple właściwym. Tym ciałem jest złoto.

ΔT wody= 1000 ÷ (0,1 kg × 4200) = 2,38 Stopnia Celsjusza

ΔT miedzi= 1000 ÷ (0,1 kg · 385) = 25,97 Stopnia Celsjusza

ΔT złota= 1000÷ (0,1 kg · 129) = 77,52 Stopnia Celsjusza

ΔT żelaza= 1000 ÷ ( 0,1 kg · 460) = 21,74 Stopnia Celsjusza